Rozwiązaniem problemu problemu ograniczania możliwości budowy PV jest odłączenie od sieci i budowa instalacji w systemie niezależnym, wyspowym po "własnej stronie licznika" czyli w modelu OFF-GRID
Instalacja Off Grid funkcjonuje w obrębie wewnętrznej sieci elektrycznej obiektu. Oznacza to, że nie wprowadza energii do sieci (zero export), pozostaje więc bez wpływu na ogólną sieć elektroenergetyczną.
Systemy Off-Grid nie potrzebują Warunków Przyłączeniowych
Systemy Off-Grid nie potrzebują zgody operatora
Systemy Off-Grid nie podlegają pod zdalne wyłączenia lub ograniczenia
Systemy Off-Grid nie podlegają pod 30% pobrania produkcji
Instalacje do 150 KW nie potrzebują pozwolenia na budowę
Instalacje Off-Grid to wykorzystanie wyprodukowanej energii 1:1
Systemy off-grid pozwalają na montaż znacznie większych i wydajniejszych zestawów paneli
Dodatkowo systemy OFF GRID do brak opłaty za energię czynną , opłaty za dystrybucję.
opłaty mocowej , opłaty OZE , opłaty przejściowej, opłaty jakościowej , opłaty kogeneracyjnej
Gwałtowny rozwój OZE, spowodował ogromne obciążenie sieci przesyłowych (nie modernizowanych od dekad) i dramatyczny spadek dostępnych mocy przyłączeniowych. Na dziś mocy przyłączeniowych praktycznie już nie ma.
Już w 2013 r. IEO (Instytut Energetyki Odnawialnej) przeprowadził analizę, z której wynikało, że problemy z podłączeniem mikroinstalacji do sieci rozpoczną się po przekroczeniu 5 GW mocy a na koniec maja 2023 r. mamy prawie 14 GW
Brak warunków przyłączeniowych
Obecnie firmy, które chcą zbudować instalacje o mocy większej niż 50 kW (czyli 99%) otrzymują odmowę wydania warunków przyłączeniowych. Oznacza to realnie brak możliwości budowy jakiegokolwiek źródła wytwórczego. Wzrost liczby odmów jest lawinowy. W latach 2019-2022 wydano 12.572 odmów o łącznej mocy ponad 77 GW (inf. URE) z czego tylko w 2022 było to 60 GW
Zdalne wyłączenia produkcji. Instalacje Klientów, którym udało się przyłączyć do sieci są dziś zdalnie wyłączane. PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) i w sytuacji, kiedy zapotrzebowanie na energie jest mniejsze niż produkcja zdalnie wyłączają lub ogranicza produkcję instalacji PV.
Koszty energii, na podstawie standardowego cennika Energa Obrót
i taryfy Energa Operator, w latach 2021/2022, w grupie taryfowej B23
Sumaryczny przyrost mocy
zainstalowanej w fotowoltaice
Sytuacja. Problemy. Rozwiązania
Firma ZERO Export powstała w odpowiedzi na konkretne problemy rozwoju instalacji OZE
Sytuacja
W ostatnich dwóch latach, koszty dostarczanej energii do gospodarstw domowych wzrosły dwukrotnie, a do przemysłu 10-krotnie. Tylko w stosunku do roku poprzedniego koszty energii wzrosły ponad 5-krotnie. (Przewidywania na rok 2024 po likwidacji tarcz antykryzysowych prognozują wzrost cen o 60-80%)
W związku z tak galopującymi cenami Polacy choć częściowo zaczęli uniezależniać się od przedsiębiorstw energetycznych, a w szczególności od sprzedawców energii. Sposobem było (i nadal jest) własne źródło energii czyli instalacje fotowoltaiczne.
Skutkiem tego, na koniec 2022 r. w Polsce zainstalowanych było ponad 1,2 mln instalacji. W całym 2022 zanotowaliśmy rekordowy przyrost nowych mocy oraz wzrost rynku o 61 % rok do roku. Daje to Polsce drugi za Niemcami wynik w UE i 6 lokatę pod względem całkowitej mocy zainstalowanej. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. pojawiło się 92 641 nowych. W lipcu 2023 padł rekord produkcji energii z PV 1,94 TWh (tylko w jednym miesiącu)
Budowa
Wyposażanie
Projektowanie
Rozwiązania hybrydowe
Dotacje i finansowanie
Instalacje OFF-GRID
Magazyny energii
Falowniki hybrydowe
ZERO Export Energy Sp. z o.o.
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
KRS: 0001048211
NIP: 7011156198
REGON: 52588453800000